ZEPTER AKCIOVÁ PONUKA – akčné zľavy až 35 % a darčeky v hodnote 160 EUR.

Svetelná terapia uľahčuje hojenie

Světelná terapie

Petr Havel

Pýtali sme sa gynekológa a pôrodníka MUDr. Miloslava Ptáčka, ako využíva lampu Bioptron vo svojej praxi a tiež na jeho skúsenosti s fototerapiou: Liečbu lampou Bioptron by som odporučil každému, kto ju potrebuje. Svetelná terapia je užitočná najmä pri prevencii vzniku strií alebo pri liečbe všetkých druhov jaziev všeobecne či popraskaných bradaviek.“

liečba svetlom Bioptron

Bioptron používam ako prevenciu proti striám, pri ošetrovaní pooperačných jaziev a tiež u dojčiacich mamičiek.“
MUDr. M. Ptáček

Kedy ste sa vy osobne prvýkrát zoznámili s terapiou svetlom? Odkedy ju používate na liečbu svojich pacientov a s akými výsledkami?

Prvé informácie o účinkoch a medicínskom využití svetelnej terapie som získal pred viac ako dvadsiatimi rokmi, približne v polovici roku 2001. Takmer okamžite som začal používať bioptronovú lampu vo svojej ambulantnej praxi a zároveň v nemocnici v Neratoviciach, kde som pracoval ako sekundárny lekár na gynekologicko-pôrodníckom oddelení až do roku 2009. K vyskúšaniu liečivých účinkov fototerapie ma presvedčili nielen pozitívne referencie, ale aj fakt, že z fyzikálneho hľadiska je polarizované svetlo – s trochou nadsádzky – „príbuzné“ laserom, ktoré sa v medicíne s veľkým úspechom používajú už dlhé roky. V neposlednom rade zohrala dôležitú úlohu aj moja osobná otvorenosť a ochota používať nové liečebné metódy.

Lampu Bioptron, resp. svetelnú terapiu používam s veľmi dobrými výsledkami ako prevenciu proti striám u tehotných žien ako aj pri liečbe pooperačných jaziev, napr. po perineálnom nástrihu, cisárskom reze atď., a tiež u dojčiacich matiek.

Nachádza podľa vás svetelná terapia dostatočné uplatnenie v zdravotníctve, resp. v gynekológii?

Nie, bohužiaľ, ešte ho nenašiel. Ak hovoríme konkrétnejšie o využití svetelnej terapie v mojom odbore, t. j. v gynekológii a pôrodníctve, pôrodníctvo jednoznačne vedie. Tehotné ženy sú počas tehotenstva ochotné investovať do svojho zdravia nielen podstatne viac peňazí, ale aj času, a preto okrem štandardnej liečby veľmi často a ochotne využívajú aj doplnkové metódy. Podobne venujú zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu aj po absolvovaní chirurgického zákroku.

Bioptron Tesla

Ktoré účinky svetelnej terapie – analgetické, protizápalové, stimulačné – si ako gynekológ ceníte najviac?

V praxi sa tieto jednotlivé účinky nedajú od seba oddeliť, pretože sa navzájom dopĺňajú a pôsobia synergicky. Veľmi zjednodušene však možno konštatovať, že ak sa svetelná terapia používa ako prevencia proti striám, uprednostňuje sa stimulačný účinok. Ak je fototerapia indikovaná v pooperačnej starostlivosti, prirodzene sa uplatňujú všetky účinky – stimulačný, analgetický a protizápalový.

Svetelná terapia dosahuje veľmi dobré výsledky, napríklad pri liečbe strií. Aké sú vaše osobné skúsenosti?

V prípade strií je najdôležitejšia prevencia, čiže ideálne predchádzanie ich vzniku. Preto všetkým nastávajúcim mamičkám odporúčam začať preventívne ošetrenie svetelnou terapiou na konci prvého trimestra v kombinácii s aplikáciou vhodného hojivého krému, aby sa predišlo vzniku strií okolo 14. až 20. týždňa tehotenstva, keď sa maternica, a teda aj brucho, najviac zväčšuje.

Keď sa už raz vytvorí strie – stáva sa to preto, že niektoré tkanivo rastie príliš rýchlo a podkožné tkanivo, napr. na bruchu, sa dostatočne neuvoľní, praskne a vytvorí sa jazva – je potrebné pacientom zdôrazniť, že jazva vždy zostane jazvou, ktorá sa nedá nijako úplne odstrániť a že pretrváva celý život. Z medicínskeho hľadiska ju možno len esteticky/opticky vylepšiť, t. j. znížiť jej začervenanie, urobiť ju tenšou, a tým v podstate „menej viditeľnou“. Samozrejme, aj tu platí, že čím skôr sa s liečbou začne, tým lepšie sú výsledky.

Zepter Bioptron MedAll
Zepter Bioptron MedAll

Hlavným meradlom úspešnosti liečby strií je preto subjektívne hodnotenie pacienta. Existujú však aj objektívne merania: napríklad sa dajú merať jazvy alebo určiť stupeň vyblednutia. S radosťou však môžem konštatovať, že ženy sú s výsledkom ošetrenia strií v drvivej väčšine prípadov spokojné.

Aký je váš názor na liečbu keloidných jaziev pomocou svetelnej terapie?

Veľmi pozitívny, pretože aj pri keloidných jazvách dosahujeme výrazné zlepšenie pomocou bioptronovej lampy a vhodnej hojivej masti. Ak sa k liečbe pristupuje svedomito, keloid sa oslabí (t. j. stráca na objeme) a zbledne. Výsledkom je výrazné estetické zlepšenie vzhľadu keloidnej jazvy, čo ocenia najmä ženy v lete, keď začervenané, široké jazvy vystupujúce nad povrch kože priťahujú neželanú pozornosť – napr. na kúpalisku. Cieľ ošetrenia je teda čisto estetický: zmenšiť objem a stupeň začervenania jazvy. Opäť platí staré dobré pravidlo: čím skôr začnete, tým lepšie sú výsledky.

Keloidnú jazvu možno samozrejme odstrániť chirurgicky, ale je dôležité si uvedomiť, že pri jej odstránení vzniká nová jazva, a ak sa zanedbá liečba tejto novej „normálnej“ jazvy, môže sa z nej opäť stať keloidná jazva.

Ako dlho trvá ošetrenie väčších jaziev, napr. po cisárskom reze alebo perineálnom nástrihu, pomocou svetelnej terapie?

Jazva je jazva, nikto vám ju nemôže vymazať. Ako som už povedal, liečba jaziev je o estetickom aspekte, t. j. o konečnom vzhľade jazvy, ale svoju úlohu zohrávajú aj medicínske aspekty, a to uľahčenie a urýchlenie procesu hojenia. Svetelná terapia je obzvlášť užitočná pre zle sa hojacich pacientiek, ako sú napríklad obézne ženy, kde pomáha uľahčiť proces hojenia, najmä ako prostriedok prevencie zápalových komplikácií.

Opäť chcem zdôrazniť, že z praktického hľadiska je dôležité začať hojiť akúkoľvek jazvu – nielen po cisárskom reze alebo perineálnom nástrihu – čo najskôr, najlepšie hneď po operácii. Ak by som mal byť konkrétnejší a vysvetliť proces hojenia, predpokladáme, že primárna jazva sa vytvorí do týždňa po operácii a do konečnej podoby sa zahojí približne do mesiaca. A potrebujeme, aby proces hojenia do štvrtého týždňa po zákroku bol taký, ako sa nám páči, t. j. bez komplikácií, a aby sme proces hojenia čo najviac urýchlili a podporili. A k tomu nám výrazne pomáhajú hojivé účinky bioptronovej lampy.

Bioptron Medolight terapia

Súhrnne môžem povedať, že ak sa jazva ošetrí svetelnou terapiou hneď po pôrode, je zvyčajne krajšia vďaka protizápalovým účinkom polarizovaného svetla, t. j. je tenšia a vyblednutejšia.

Moje skúsenosti so svetelnou terapiou sú už viac ako 20 rokov veľmi pozitívne.
MUDr. M. Ptáček

Akútny alebo chronický zápal vonkajších pohlavných orgánov je veľmi závažné ochorenie u rodičiek. V akom štádiu liečby je indikovaná svetelná terapia a aký je jej účel?

Svetelná terapia je obzvlášť užitočná pri chronických zápaloch, ako je napríklad chronická kandidóza alebo kvasinkové infekcie, v prípadoch, keď je sliznica oslabená a náchylná na zápal. V tomto prípade je veľmi prospešný stimulačný účinok polarizovaného svetla, ktoré je indikované ako doplnková liečba. Pri zápaloch so svrbením, pálením alebo bolesťou sa uplatňuje aj analgetický účinok. Liečba lampou Bioptron trvá až niekoľko týždňov, pri chronických zápaloch zvyčajne 3 – 4 týždne.

Bioptron a prierez ľudskou pokožkou

Niektoré ženy majú po pôrode popraskané bradavky, a preto čoskoro prestanú dojčiť. Je možné odstrániť túto zdravotnú komplikáciu pomocou svetelnej terapie?

Áno, tu môžem určite odporučiť svetelnú terapiu. Urýchlenie procesu hojenia popraskaných bradaviek výrazne zvýši šancu, že matka neprestane dojčiť, čiže bude dojčiť dlhšie. Popraskané bradavky sú povrchovým narušením tkaniva spôsobeným saním bábätka. V tomto prípade sú účinky bioptronovej lampy veľmi výrazné – v prípade menších ragád (prasklín) ju možno dokonca indikovať ako hlavnú a jedinú metódu liečby – a naplno sa prejaví protizápalový, analgetický a stimulačný účinok fototerapie. Po týždni až dvoch týždňoch sú prsia doslova ako nové. Svetelná terapia tu ponúka najlepšie a najrýchlejšie výsledky zo všetkých doteraz uvedených indikácií.

Komu by ste odporučili liečbu bioptronovou lampou?

Liečbu bioptronovou lampou by som odporučil každému, kto ju potrebuje. Svetelná terapia je obzvlášť užitočná pri prevencii strií alebo pri liečbe všetkých druhov jaziev všeobecne či popraskaných bradaviek.

Moje viac ako 20-ročné skúsenosti so svetelnou terapiou sú veľmi pozitívne. Táto liečba pomáha mamičkám jednak z medicínskeho hľadiska, t. j. urýchľuje hojenie ich organizmu, a pomáha im aj psychicky – ženy majú pocit, že robia niečo pre seba a svoje zdravie – a v neposlednom rade je to aj veľmi ekonomicky výhodná liečba, pretože je dostupná v podstate pre každého a šetrí peniaze zo zdravotného poistenia.

MUDr. M. Ptáček
MUDr. M. Ptáček

Rozhovor pre Zepter International poskytol MUDr. Miloslav Ptáček, pôrodník-gynekológ.


Kúpte si Bioptron v našom e-shope, aktuálne za zvýhodnenú cenu

Ak ste sa rozhodli využívať svetelnú terapiu Bioptron priamo v pohodlí domova, máme pre vás skvelú správu!

Bioptron si môžete kúpiť priamo v našom e-shope, ktorý vám poskytuje jedinečné výhody a zaručenú kvalitu. Nasledujúce dôvody vás presvedčia, prečo by ste si mali kúpiť Bioptron práve u nás.

Záruka kvality: naša spoločnosť je oficiálnym autorizovaným predajcom Bioptronu.
Odborné poradenstvo: náš tím je dobre vyškolený a kvalifikovaný, aby vám poskytol podporu a odpovede na všetky otázky týkajúce sa Bioptronu a jeho používania.
Výhodné ponuky a zľavy: v našom e-shope pravidelne uvádzame výhodné ponuky a zľavy na Bioptron a súvisiace produkty.
Bezpečné a rýchle nakupovanie: naším cieľom je poskytovať vám bezpečné a rýchle nakupovanie.
Zákaznícky servis: vaša spokojnosť je našou prioritou.

Zakúpením prístroja Bioptron z nášho e-shopu získate nielen výkonný terapeutický prístroj, ale aj dôveryhodnosť, výhody a odbornú podporu nášho tímu.
Neotáľajte a využite túto výzvu! Kúpte si Bioptron v našom e-shope a začnite svoju cestu k úľave od bolesti a zlepšeniu kvality života ešte dnes.

Vyberte si z našich najpredávanejších produktov Bioptron za zvýhodnenú cenu:

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *