ZEPTER AKCIOVÁ PONUKA – akčné zľavy až 35 % a darčeky v hodnote 160 EUR.

Svetelná terapia je vhodnou súčasťou komplexnej liečby

Světelná terapie

Petr Havel

Prinášame vám rozhovor o svetelnej terapii Bioptron s profesorom MUDr. Petrom Havránkom, CSc., prednostom Kliniky detskej chirurgie a traumatológie 3. lekárskej fakulty Thomayerovej nemocnice.

Kedy ste sa prvýkrát zoznámili so svetelnou terapiou a aký je váš názor na používanie fototerapie, polarizovaného svetla a laserov v medicíne všeobecne?

So svetelnou terapiou som sa zoznámil v roku 2010, krátko predtým, ako sme dostali od spoločnosti Zepter a Nadácie Kolečko do daru pre našu kliniku lampu Bioptron.

Môj názor na využitie svetelnej terapie v medicíne je, že je to jedna z pomocných liečebných metód – spolu s rehabilitáciou, lasermi a enzymoterapiou – ktorá určite uľaví pacientom nielen po úrazoch, ale aj v mnohých iných situáciách. Sme radi, že máme lampu Bioptron Pro 1. Je to cenná doplnková metóda liečby poúrazových stavov a stavov okolo operácií.

MUDr. Havránek v ordinácii

Na Klinike detskej chirurgie a traumatológie 3. lekárskej fakulty UK a FTN je ročne hospitalizovaných približne 3500 detí. Koľko z nich dostáva v rámci komplexnej liečby svetelnú terapiu Bioptron?

Celkovo ide o desiatky prípadov ročne, v ktorých bola indikovaná svetelná terapia Bioptron ako súčasť komplexnej liečby.

Na Klinike detskej chirurgie a traumatológie ošetrujeme celé spektrum úrazov u detí, od najjednoduchších prípadov, ako sú deformity kĺbov alebo malé tržné rany na hlave či obočí, cez zlomeniny až po život ohrozujúce polytraumy. Najčastejšie ošetrovanými chirurgickými zákrokmi sú zlomeniny končatín, t. j. zlomeniny stehenných kostí, kostí v okolí lakťov, holení alebo zápästí, ktorých ročne operujeme približne 250. Ošetrujeme aj menší počet popálenín, najmä u malých detí, ktoré sa obarili horúcimi tekutinami.

Priemerná dĺžka hospitalizácie pri zlomeninách je približne 3-7 dní. Najviac úrazov sa lieči u detí predškolského veku (5-7 rokov) a dospievajúcich (11-18 rokov). Zlomeniny zápästia sú najčastejším poranením. Sú také časté, že v období od apríla do júla ošetríme 4-5 takýchto zranení denne. Na druhej strane najzávažnejšími úrazmi sú polytraumy – poranenia viacerých telesných systémov naraz – končatín, hlavy, hrudníka, brucha, chrbtice – ktoré vznikajú pri pádoch z výšky, pri dopravných nehodách, alebo tzv. kraniocerebrálne poranenia, t. j. poranenia mozgu a centrálneho nervového systému, ktoré zanechávajú najvážnejšie následky. Našťastie sa deti veľmi rýchlo uzdravujú, preto je potešiteľné, že prevažná väčšina našich pacientov sa vracia do života v dobrom stave.

Bioptron a bolavé koleno

Kedy indikujete fototerapiu a s akými výsledkami?

Fototerapia sa indikuje podľa indikačného zoznamu a ochoty malých pacientov spolupracovať pri liečbe. Detskí pacienti začínajú spolupracovať okolo desiateho alebo jedenásteho roku života. Menšie deti sú nepokojné, nedokážu zostať dlho v pokoji, a preto je pre ne indikácia svetelnej terapie, ktorá vyžaduje zostať v pokoji aspoň 10 minút, o niečo ťažšia. 15-ročný chlapec, ktorý chce opäť hrať futbal, urobí všetko pre to, aby sa čo najrýchlejšie a úplne zotavil. V tejto vekovej skupine dosahujeme najlepšie výsledky, čiastočne aj preto, že tínedžeri vnímajú bolesť veľmi negatívne.

Z hľadiska komplexnosti – sme univerzitná klinika a traumatologické centrum – veľmi oceňujeme, že máme k dispozícii čo najviac doplnkových liečebných postupov, ktoré môžu viesť k zlepšeniu zdravotného stavu dieťaťa. Preto sa snažíme pacientom ponúknuť čo najviac doplnkových terapií a sme veľmi radi, že medzi ne patrí aj svetelná terapia Bioptron.

Na čo najčastejšie používate prístroj Bioptron Pro 1?

Svetelnú terapiu používame v hojivej fáze aj v akútnej fáze, napr. pri bolestiach svalov. Začleňujeme ju aj po veľkých operáciách, pri ktorých je rana väčšieho rozsahu, ako aj pri pooperačnej bolesti, poúrazových svalových pomliaždeninách alebo poúrazovej bolesti chrbtice. V týchto prípadoch má svetelná terapia pozitívny účinok.

Pri tlmení bolesti sú lieky vo všeobecnosti menej vhodnou cestou, pretože majú určitú toxicitu. Okrem toho najmä u detí vzniká psychická a fyzická závislosť na analgetikách rýchlejšie ako u dospelých. Pri špecifických typoch zranení, ochorení a pri určitej intenzite bolesti sú fyzikálne metódy (vrátane svetelnej terapie Bioptron) zmierňovania bolesti oveľa vhodnejšie ako lieky. Nie sú návykové a pre organizmus nie sú toxické. Vo všeobecnosti platí, že ak sa intenzita bolesti zvyšuje, používame farmakoterapiu, zatiaľ čo ak bolesť pretrváva, používame svetelnú terapiu.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.

Aký je podľa vás potenciál svetelnej terapie pri liečbe závažných poranení u detských pacientov?

S veľkým úspechom používame svetelnú terapiu Bioptron u 13-ročných alebo 15-ročných pacientov, ktorí majú bolesti po zranení alebo pomliaždeninách.

Ako by ste zhodnotili prínos svetelnej terapie alebo lampy Bioptron Pro 1 po niekoľkých rokoch používania na vašej klinike?

Sme veľmi radi, že môžeme na našej klinike ponúkať svetelnú terapiu Bioptron ako doplnkovú metódu liečby pre našich pacientov. Pre určitú skupinu pacientov – najmä dospievajúcich po ťažkých úrazoch a operáciách, ktorí sa chcú rýchlo zotaviť, a preto čo najviac spolupracujú s lekármi – sa polarizovaná svetelná terapia javí ako vhodný spôsob, ako nahradiť časť farmakologickej liečby. Žiaľ, výsledky liečby u malých detí nemôžeme objektívne posúdiť, pretože v mnohých prípadoch nespolupracujú. Okrem toho sa veľmi často stáva, že keď sa im zasteskne po rodine alebo po domove, zamenia si smútok za bolesť a povedia „to ma bolí“, hoci v skutočnosti ich nič nebolí.

Svetelnú terapiu Bioptron indikujeme najmä v týchto prípadoch – zahojenie jaziev, pomliaždeniny, distorzie, poúrazové bolesti chrbtice.

Odporučili by ste lampu aj iným klinikám?

Áno, bioptronovú lampu by som odporučil ako doplnkovú metódu liečby aj iným klinikám, pretože si myslíme, že v niektorých špecifických prípadoch môže pacientom skutočne pomôcť.

Rozhovor poskytol prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.


Kúpte si Bioptron v našom e-shope, aktuálne za zvýhodnenú cenu

Ak ste sa rozhodli využívať svetelnú terapiu Bioptron priamo v pohodlí domova, máme pre vás skvelú správu!

Bioptron si môžete kúpiť priamo v našom e-shope, ktorý vám poskytuje jedinečné výhody a zaručenú kvalitu. Nasledujúce dôvody vás presvedčia, prečo by ste si mali kúpiť Bioptron práve u nás.

Záruka kvality: naša spoločnosť je oficiálnym autorizovaným predajcom Bioptronu.
Odborné poradenstvo: náš tím je dobre vyškolený a kvalifikovaný, aby vám poskytol podporu a odpovede na všetky otázky týkajúce sa Bioptronu a jeho používania.
Výhodné ponuky a zľavy: v našom e-shope pravidelne uvádzame výhodné ponuky a zľavy na Bioptron a súvisiace produkty.
Bezpečné a rýchle nakupovanie: naším cieľom je poskytovať vám bezpečné a rýchle nakupovanie.
Zákaznícky servis: vaša spokojnosť je našou prioritou.

Zakúpením prístroja Bioptron z nášho e-shopu získate nielen výkonný terapeutický prístroj, ale aj dôveryhodnosť, výhody a odbornú podporu nášho tímu.
Neotáľajte a využite túto výzvu! Kúpte si Bioptron v našom e-shope a začnite svoju cestu k úľave od bolesti a zlepšeniu kvality života ešte dnes.

Vyberte si z našich najpredávanejších produktov Bioptron za zvýhodnenú cenu:

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *